Megnyitó Látványos megnyitóünnepséggel, 2008. november 12-én 20:08 perckor kezdetét vette Drezdában a Freiberger Arénában a 38. férfi és a 23. női sakkolimpia. A jégcsarnokban akrobaták, zenészek, jégtáncosok műsora után az olimpiai láng és a résztvevő nemzetek zászlóinak a bevonulása következett. A megnyitóbeszédet a fülöp-szigeteki, 81 éves Florencio Campomanes, a FIDE előző elnöke (1982-1995-ig) mondta, mert Kirsan Iljumzsinov a FIDE jelenlegi kalmük elnöke szerdán Moszkvában egy autóbaleset miatt fejsérüléssel kórházba került. (Állapotáról egyelőre nincs tudomásom.) A sakkolimpián 152 nemzet 270 csapata vesz részt, ebből 154 férfi és 114 női csapat. 1.
forduló
Férfiak Gyenge kezdés. Magyarország-Irán 2-2. Hogy lesz itt érem?! Pintér József kihagyta a csapatból Lékó Pétert, de a 40. helyre rangsorolt iráni csapatnak úgy látszik, hogy nem adhattunk egy Lékó fórt! Megszokott dolog ugyan ez a sakkolimpiákon, mármint hogy a kapitányok a sztárokat pihentetik az első fordulókban - de ez most megbosszulta magát. Valószínűleg a rossz csapatösszeállítás miatt elúszott a győzelem - és így a magyar férfi csapat már az első fordulóban a külső körre került. Az első táblán világossal Polgár Judit sokáig jól állt, és gyalog előnyt is kiharcolt Ghaem Maghami ellen. Ideje gyorsan fogyott és a nyerőesélyes állásban egy-két pontatlan húzás után kénytelen volt beérni a lépésismétléses döntetlennel. Almási Zoltán sötéttel könnyen kiegyenlített a nálánál több, mint 150 Élő-vel kevesebbel rendelkező Moradiabadi ellen, de a teljesen zárt állást feltörni nem tudta, hiába próbálkozott. Balogh Csaba viszonylag hamar döntetlenre adta partiját Bagheri ellen, a kapitány ezt a pontot is biztosan nekünk gondolta. Berkes Ferenc sötéttel alulról küzdött a döntetlenért, néha egy, néha két gyalog hátránnyal. Kis szerencsével talán megnyerhettük volna a mérkőzést 2½-1½ arányban. A kapitánynak ezek után erősen el kell gondolkoznia azon, hogy felhagyjon-e az eddigi taktikával és ezentúl a lehető legerősebb csapatot játszatsa. Bárhogy is dönt, mi nagyon szurkolunk! Hajrá magyarok! Táblánkénti eredmények:
Nők A lányok hozták a kötelezőt a papíron is két klasszissal gyengébb Kazahsztán ellen. Hoang Thanh Trang sötéttel elfogadta ellenfele meggondolatlan tisztáldozatát, kivédte a támadást és nyert. Mádl Ildikó világossal gond nélkül jó játszmában győzött Szergejeva ellen. Ő játszotta a magyarok közül a forduló legjobb játszmáját. Kár, hogy pont ennek a játszmának a magyar kommentárral történt közvetítése nem sikerült jól! Rudolf Anna tipikus női partiban rutinjával kerekedett felül Nakbajeván. A másik újoncunk, Schneider Veronika döntetlennel debütált. Hajrá! Csak így tovább! Táblánkénti
eredmények:
Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya a második fordulóban a legerősebb csapatot küldte harcba a lettek ellen. Meg is hálálták a fiúk, 3-1-re magabiztosan legyőzték Szvesnyikovékat. Az első táblán világossal Lékó Péter sötéttel már jól jött ki a nyitásból Miezis ellen. Állását fokozatosan nyerésig fokozta, egy pillanatig nem volt kérdéses, hogy ki az úr a házban. Polgár Judit világossal érdekes partiban győzte le a már nem fiatal Szvesnyikov nagymestert, akiről a szicíliai védelemben változatot is neveztek el. Ami tegnap nem sikerült Jutkának, az ma összejött! Almási Zoltán sötéttel túljátszotta Lanka nagymestert, de kevés ideje maradt és az időzavarban kihagyta a nyerést. Hiába nyúzta ellenfelét 90 lépésig, csak döntetlen lett. Balogh Csaba világossal a megnyitásból nem jött ki jól és még időben remire adta a partit Samolins ellen. Szép volt fiúk! Csak így tovább!
Nők Lányaink lehengerelték
a második fordulóban spanyolokat. Hoang Thanh 103
lépést sakkozott Calzetta ellen,
két
királyig játszottak. Az eredmény
igazságos
döntetlen lett. Vajda Szidónia ellenfele
az
időzavarban nagyot hibázott, Szidónia pedig
kihasználta és nyert. Mádl
Ildikó is
feliratkozott a százasok klubjába, ő pont a
századik lépésben nyert.
Ildikónak ez
már a második győzelme és
jól
játszott ma is! Rudolf Anna ellenfele is az időzavarban
hibázott, és az idei bajnoknő
bekasszírozta a
pontot. Újoncként a másodikat!
Bravó
lányok! Csak így tovább!
Táblánkénti
eredmények:
3. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya a harmadik fordulóban, amint az várható volt, Balogh Csabát pihentette a csehek ellen. Férfi válogatottunk magabiztos, 3½-½ arányú győzelmet aratott az egy klasszissal gyengébb cseh csapat ellen. Az első táblán Lékó Péter világossal a spanyol megnyitás egy egál közeli változatát választotta David Navara ellen és egyszerű eszközökkel simán megverte benne a cseh nagymestert. Polgár Judit sötéttel a Benoni védelemben tisztet áldozott Viktor Laznicka ellen, amely ezúttal csak egy örökös sakkos döntetlenhez volt elegendő. Almási Zoltán világossal az időzavarban kerekedett felül Vlastimil Babulán, Berkes Ferenc sötéttel elfogadta ellenfele gyalogáldozatát, jól védekezett és nyert. A cseheknek ezen a meccsen nem volt esélyük ellenünk, a szurkolók jó partikat láthattak és persze, ami a legfontosabb - magyar győzelemnek örülhettünk! Szép volt fiúk! Csak így tovább!
Nők Horváth
Józsefnek, női csapatunk kapitányának
nem okozott
fejtörést a
csapatösszeállítás. A
"győztes csapaton ne változtass" elvet követve a
spanyolok
ellen győztes csapatot küldte csatába.
Lányainknak nem okozott gondot a két
klasszissal
gyengébb vezezuelai csapat, 4-0 arányban győztek.
Vajda
Szidónia és Rudolf Anna
látványosan, Hoang
Thanh Trang és Mádl Ildikó kicsit
nehezebben
nyert. Újoncunk, az idei női bajnok, Rudolf Anna eddig
mindhárom partiját megnyerte! Ha így
folytatja, 11
partit kell majd játsznia! Női csapatunk ezzel
átvette a
vezetést a sakkolimpián (de kár, hogy
nem most van
vége!), a neheze még csak most jön. A
következő
ellenfél Grúzia lesz. Drukkolunk nektek akkor is,
csak
így tovább!
Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál a legnagyobb riválisaink
közül az oroszok, az
ukránok eddig
mindhárom mérkőzésüket
megnyerték, az
azeriak egy döntetlent játszottak,
akárcsak mi, a
kínaiak és a bolgárok 1-1
mérkőzést
vesztettek, a kínaiak a norvégok (Magnus
Carlsenék) ellen, a bolgárok pedig a
németek
második csapata ellen futottak bele egy kellemetlen
vereségbe az első fordulóban. Ők is
elkövették ugyanazt a hibát, mint mi,
azaz,
hogy az első táblásukat
pihentették, csak ők
rosszabbul jártak, mint mi! Három csapatgyőzelme
van
még az örményeknek, a németek
első
csapatának, az angoloknak, az indiaiaknak, a
románoknak,
a norvégeknek és a spanyoloknak is. A mieink
jelenleg a
12. helyen várják a folytatást.
A nőknél már csak 6 csapat 100%-os, az első helyen mi állunk, majd jönnek az örmények, a hollandok, a szerbek, a kínaiak és a grúzok. A nagy esélyes oroszok a 3. fordulóban botlottak az indiaiak ellen (2-2), az ukránoknak pedig az 1. fordulóban okoztak meglepetést az argentínok (2-2). A franciáknak és az amerikaiaknak is becsúszott már egy-egy nem várt vereség. 4. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya a negyedik fordulóban is Berkes Ferencet szerepeltette a csapatban, akárcsak a harmadikban. Ez, a románok elleni találkozó volt az első igazi kihívás ezen az olimpián fiaink számára. Jól vették az akadályt, és esélyeshez méltóan, 3-1 arányban bizonyultak jobbnak délkeleti szomszédunknál. Az első táblán Lékó Péter sötéttel a spanyol megnyitásban a Marshall támadással rövid idő alatt kiegyenlített Nisipeanu ellen és a 30. lépésben a parti dönteten eredménnyel végződött. Polgár Judit világossal nekiesett Istratescunak, támadását a román nagymester csak gyalogáldozat árán védhette. A kialakult gyalogvégjátékban érzésem szerint Judit nyerhetett volna, ha a legpontosabb lépéseket teszi. Ellenfele egy látványos pattkombinációval mentette döntetlenre a partit. Almási Zoltán a spanyol megnyitás berlini változatát választotta Parligras ellen, aki hitt abban, hogy egy gyalogáldozattal előnybe kerülhet. Igaz, Almásinak kellett egy-két furcsát lépnie, de megmaradt a gyalogelőnye, aktivizálni tudta a bástyáját és gond nélkül bekasszírozta a pontot. Berkes Ferenc világossal alig lépett néhányat, máris azt kellett tapasztalnia, hogy ellenfele egyrészt leütötte a vezérszárnyi huszárját, ráadásul b1-en, majd gyalogot áldozott, hogy elronthassa a királya sáncolási lehetőségét. Miután Lupulescu puskapora elfogyott, Berkes minőséget áldozott, hogy aztán pozíciósan sokkal jobb állását a 40. lépésben teljes pontra válthassa. A szurkolók ismét jó partikat láthattak - még nagyobb arányban is győzhettünk volna, a 3-1-nek a végén még örülhettek is a románok! A magyar válogatott a következő fordulóban az egyik legnagyobb riválisával, az ukrán csapattal játszik. Most már nem lesz több könnyű ellenfél! Hajrá magyarok!
Nők Horváth
József a, női csapatunk kapitánya nem
változtatott a venezuelaiak ellen 4-0-ra
diadalmaskodó
csapaton. A grúzok voltak a mérkőzés
esélyesei, akik az exvilágbajnoknővel, Maja
Csiburdanidzével az
éltáblán álltak
ki ellenünk. Az első táblán Hoang Thanh
Trang ellen
a saját fegyverét vetette be az
exvilágbajnoknő, a
holland védelmet, amely ebben a
játszmában csak a
döntetlenre volt elegendő. Vajda Szidónia
sötéttel a szláv védelmet
választotta
Dzagnidze ellen, aki egy darabig jókat lépett, de
a 17.
lépésben egy lépésben
gyalogot
nézett el - ilyen apró hibák sajnos a
női
mezőnyben még ezen a szinten is mindennaposak -
utána
már hiába próbálkozott,
Szidónia
magabiztosan érvényesítette a
gyalogelőnyét. Mádl Ildikó
láthatóan
tartott Javakisvilitől, partijuk kölcsönös
gyalogáldozatok (vagy inkább
gyalogelnézések?) után
igazságos
döntetlennel zárult. Rudolf Anna
sötéttel
bátran harcolt Lominejsvili ellen, volt is esélye
a
döntetlenre, de végül a
tudáskülönbség
érvényesült,
győzött a grúz lány. Így
alakult ki a 2-2-es
végeredmény, amely a magyar csapat
számára
egyértelmű siker. A látottak alapján
azt gondolom,
hogy igazságos eredmény is. A
lányok következő
ellenfele India csapata lesz, nagy csata várható!
Hajrá lányok!
Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál a legnagyobb riválisainkat
már
összehozta a sorsolás ebben a
fordulóban, a
fontosabb eredmények:
Ukrajna-Örményország
2-2, Németország-Spanyolország 2½-1½,
Anglia-Norvégia 2-2, Oroszország-India 2½-1½,
Azerbajdzsán-Egyesült Államok
3-1.
Már csak két 100%-os csapat van,
Oroszország
és Németország, az 5.
fordulóban
egymással játszanak. A mieink
győzelmükkel feljöttek a 4. helyre.
A nőknél is sor került már néhány rangadóra, fontosabb eredmények: India-Németország 3-1, Kína-Örményország 3½-½, Lengyelország-Szerbia 2½-1½, Oroszország-Indonézia 4-0, Ukrajna-Litvánia 2-2. A nőknél is már csak 2 csapat 100%-os, Kína és kisebb meglepetésre Lengyelország. Az 5. fordulóban megmérkőzhetnek egymással. A mieink a döntetlennel visszaestek a 4. helyre. 5. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya az ötödik fordulóban Balogh Csabának szavazott bizalmat az ukránok ellen. Ukrajna csapata papíron jobb a mieinknél, ráadásul Ivancsukék az exvilágbajnok Ruszlan Ponomarjovot el sem hozták az olimpiára. Talán nem fért be a csapatba? A mérkőzésen egy 2-2-es döntetlen már siker lett volna a mieinknek, de sajnos nem sikerült a bravúr és 2½-1½ arányban alulmaradtak. A mérkőzés az első két táblán ment el, mind Lékó, mind Polgár Judit vesztett és hiába nyert Almási a harmadik táblán és remizett Balogh Csaba a negyediken - a döntetlenhez ez már nem volt elegendő. Az első táblán Lékó Péter világossal királyszárnyi támadást indított Ivancsuk ellen, akinek a vezérszárnyi ellenakciója eredményesebbnek bizonyult és gyalog előnyt hozott az ukrán nagymesternek a konyhára. Ez a végjátékra is megmaradt, és ahogy fogyott az anyag, reménykedtünk, hogy talán nem lesz elég a nyeréshez. Lékónak sikerült a végén egy bástya-futó a bástya elleni végjátékra lebonyolítani, ami sok esetben döntetlen, de ez nem az a fajta volt, néhány lépésben elveszítette. Polgár Judit sötéttel már a megnyitásból rosszabbul jött ki az ukrán csodagyerek, Szergej Karjakin ellen. Karjakin nem volt 13 éves, amikor nagymester lett - ő jelenleg a világ legfiatalabban nagymesterré vált játékosa, jelenleg 18 éves! Juditnak gyalog hátrányát nem sikerült kompenzálni és vesztett. Almási Zoltán nagy csatát vívott Eljanovval, és a sokáig egyenlő körüli állásban az időkontroll után kerekedett felül - jobban bírta a feszültséget. Balogh Csaba sötéttel a spanyol megnyitás berlini változatában különösebb gond nélkül tudta tartani a döntetlent esélyesebb ellenfele Volokityin ellen. Kár ezért a fiaskóért, egy kis szerencsével a 2-2 talán meg lehetett volna! El kell ismernünk, hogy az ukránok jobbak voltak. De nincs veszve még minden, egy jó hajrával egy érem még megszerezhető. A szabadnap után a férfiak Kolumbia csapatával játszanak.
Nők Horváth
József a, női csapatunk kapitánya ebben a
fordulóban pihentette Rudolf Annát és
Schneider
Veronikát játszatta helyette az indiaiak ellen. A
mérkőzés esélyese
papírforma szerint a
magyar válogatott volt, és lányaink 2½-1½
arányban győztek is.
Az első táblán Hoang Thanh Trang sötéttel kedvencében a holland védelemben örökös sakkal biztosította a döntetlent Tania Sachdev ellen. Vajda Szidónia nehéz partiban a végjátékban fordította a maga javára a partit Mohota Nisha ellen és ezzel megszerezte a csapatgyőzelemhez is szükséges teljes pontot. Mádl Ildikó nagy harc után osztozott a ponton Swathi Ghate ellen. Schneider Veronika végig jobban állt világossal Gomes Mary Ann ellen, de kis előnyét nem tudta nyerésig fokozni. A látottak alapján az egy pontos magyar győzelem reális és megérdemelt. A szabadnap után a lányok nagyon nehéz ellenféllel, a kínaiakkal játszanak. Hajrá lányok! Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál az 5. forduló
számunkra
legfontosabb
eredményei: Örményország-Hollandia 2½-1½,
Németország-Oroszország
2-2, Azerbajdzsán-Norvégia 3-1,
Anglia-Olaszország 2½-1½,
Kína-Skócia 2½-1½,
Bulgária-Szlovénia 3½-½. Nincs
már
100%-os csapat, hiszen
az Oroszország-Németország
összecsapás döntetlenül
végződött. Az
élcsoport állása az 5.
forduló után: 1. Oroszország 2.
Örményország 3.
Németország 4.
Azerbajdzsán 5. Ukrajna 6. Anglia 9-9 pont, ... , 17.
Magyarország 7 pont.
A
nőknél az 5.
forduló számunkra legfontosabb
eredményei: Kína-Lengyelország
3½-½,
Németország-Görögország 2½-1½,
Oroszország-Grúzia 2-2,
Románia-Spanyolország 2½-1½,
Ukrajna-Szlovákia 3-1. A
nőknél
van még 100%-os csapat, Kína. Az
élcsoport
állása az 5. forduló után:
1. Kína
10 pont 2. Magyarország 9 pont 3.
Oroszország 4.
Románia 5. Grúzia 6. Hollandia 7.
Örményország 8. Ukrajna 9.
Lengyelország 10.
Anglia 8-8 pont.
6. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya úgy döntött, hogy Almási Zoltánt pihenteti a Kolumbiaiak ellen, az első fordulóban történtek miatt nem merte nélkülözni sem Lékó Pétert, sem Polgár Juditot. A kolumbiai csapattal vigyázni kellett, a csehek a megmondhatói ennek, akiket az előző fordulóban legyőztek. A mieink 2½-1½ arányban győztek - hozták a kötelező győzelmet. A mérkőzésen Lékó Péter sötéttel magabiztosan játszott Cuartas Jaime Alexander ellen és pozicióját lépésről lépésre javította, a parti végén pedig egy látványos kiskombinációval győzött. Polgár Judit ellen Escobar Forero Alder minőséget áldozott egy gyalogért. Judit valószínűleg túlértékelte állását, mindenáron meg szerette volna nyerni a minőségfórt és ahogyan ilyenkor az lenni szokott elnézett egy lépést és utána már nem volt mentsége. Balogh Csaba sötéttel valószínűleg azt a feladatot kapta Pintér József kapitánytól, hogy remizzen az utolsó négy partiját megnyerő Barrientos Sergio ellen, ezt könnyedén teljesítette. Berkes Ferenc világossal nagy kedvvel játszott Uribe Mauricio ellen. Nem voltak egy súlycsoportban, Berkes könnyedén győzött. Így alakult ki a minimális magyar győzelem. A magyar csapat a vártnál kisebb arányban, de megérdemelten győzött. Beérjük ezzel is, csak nyerjetek mindig fiúk! A magyar csapat következő ellenfele az Egyesült Államok csapat lesz.
Nők Horváth
József a, női csapatunk kapitánya ebben a
fordulóban Schneider
Veronikát pihentette. A magyar csapatnak nagyon nagy
bravúrra lett volna szüksége ahhoz, hogy
a
papíron sokkal jobb, az olimpiai bajnoki címre
aspiráló kínaiak ellen akár
egy
döntetlent játszon. De majdnem sikerült! A
minimális vereség egyértelműen
lányaink
küzdeni tudását
dícséri.
Az első táblán Hoang Thanh Trang világossal gond nélkül remizett az ebben az évben egyéni világbajnoki döntőt játszó Hou Yifannal. Vajda Szidónia sötéttel játszott Zhao Xue ellen, gyalog előnye, sajnos csak dupla gyalog volt és nem volt elegendő a győzelemhez. Mádl Ildikó már egy egészséges gyalog előnnyel rendelkezett Shen Yang ellen - amelyet akár meg is nyerhetett volna, ha pontosan játszik. Rudolf Anna egy darabig jól tarotta magát, de Tan Zhongyi túljátszotta. A kínai lány eddig ötször játszott és mind az öt partiját megnyerte! A látottak alapján egy 2-2-es döntetlen igazságosabb eredmény lett volna. A magyar csapat következő ellenfele Mongólia csapata lesz. Hajrá lányok! Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál a 6. forduló
számunkra
legfontosabb
eredményei: Oroszország-Anglia 3-1,
Ukrajna-Németország 2-2,
Örményország-Azerbajdzsán 2½-1½,
Franciaország-Lengyelország 3-1,
India-Bosznia-Hercegovina 2½-1½,
Izrael-Svédország 2½-1½,
Kína-Grúzia 2½-1½,
Románia-Bulgária 2½-1½,
Egyesült
Államok-Kuba 2½-1½. Az
élcsoport állása a 6.
forduló után:
1. Örményország 2.
Oroszország 11-11 pont 3.
Németország 4. Ukrajna 5. India 6.
Izrael 7.
Franciaország 8. Kína 9. Románia 10-10
pont
10. Magyarország ... 18. Egyesült
Államok 9-9
pont.
A
nőknél a 6.
forduló számunkra legfontosabb
eredményei: Szerbia-Németország 2½-1½,
Oroszország-Ausztria 2½-1½,
Egyesült
Államok-Románia 4-0 (!),
Lengyelország-Grúzia 2½-1½,
Ukrajna-Örményország 3½-½,
India-Olaszország 2½-1½. A
nőknél
Kína csapata továbbra is 100%-os! Az
élcsoport
állása a 6. forduló után:
1. Kína
12 pont 2. Oroszország 3.
Hollandia 4. Ukrajna 5. Egyesült Államok 6.
Lengyelország 10-10 pont, 7. Magyarország ... 12.
Mongólia 9-9 pont.
7. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya Polgár Juditot pihentette ebben a fordulóban, akire ez a két vereség után rá is fért. Nehéz döntés lehetett, mert így az amerikai válogatott a papírforma szerint két táblán erősebb lett a magyarnál. A mérkőzésen nagy küzdelem folyt minden táblán. Lékó Péter sötéttel egy nagyon mozgalmas partiban remizett Gata Kamskyval. Almási Zoltán gyalog előnyt harcolt ki Nakamura Hikaru ellen, de megnyerni nem tudta a partit. Balogh Csaba sötéttel nagy pozíciós harcban maradt alul Oniscsuk Alexander ellen. Berkes Ferenc világossal biztonsági játékkal, Jenei Ferenc emlékét idézve, ért el döntetlent a negyedik táblán Shulman Yuri ellen. Így alakult ki a 2½-1½ arányú amerikai győzelem. Csapatunk ezzel visszaesett a 25. helyre, nagyon távoli tűnnek már a dobogós helyek... Most már nagyon nagy bravúrra lenne szükség ahhoz, hogy akár egy bronzérmet is megszerezhessenek Lékóék. A magyar csapat következő ellenfele Olaszország csapata lesz.
Nők Horváth
József a, női csapatunk kapitánya ebben a
fordulóban Schneider
Veronikának adott
játéklehetőséget és Rudolf
Annát pihentette. A magyar csapatnak
igazából csak vigyáznia kellett, hogy
a mongólok nehogy meglepetést okozzanak, mert a
papírforma szerint két klasszissal
gyengébb a csapatuk, mint a miénk.
Lányaink 3-1-re győztek ugyan, de egy kicsit keserű a
szájízünk, mert az utolsó
táblán Schneider Veronika kikapott!
Az első három táblán a mieink különösebb nehézség nélkül leiskolázták a mongólokat. Schneider Veronika nagyon rossz napot fogott ki, egy szerencsétlen lebonyolítás után nehéz helyzetbe került és vesztett, még szerencse, hogy a többiek hozták a meccset! A magyar csapat következő ellenfele Lengyelország csapata lesz, mely a mieinkéhez hasonló képességű csapat. Nem lesz könnyű, ismét egy rangadó! Hajrá lányok! Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál a 7. fordulóban a
rangadó
mérkőzésen az örmények 2½-1½
arányban legyőzték az esélyesebb orosz
válogatottatés ezzel
átvették a
vezetést. További érdekesebb
eredmények: Németország-Románia 2½-1½,
Kína-Ukrajna 2-2, Franciaország-India 2½-1½,
Izrael-Spanyolország 3-1, Anglia-Azerbajdzsán
2-2,
Vietnám-Hollandia 2½-1½,
Bulgária-Ausztrália 4-0,
Olaszország-Svédország 2-2. Az
élcsoport állása a 7.
forduló után:
1. Örményország 13
pont 2.
Németország 3. Izrael 4. Franciaország
12-12 pont
5.
Oroszország 6. Ukrajna 7. Kína 8.
Vietnám 9.
Egyesült Államok 11-11
pont
... 25. Magyarország 9
pont.
8.
fordulóA nőknél a 7. fordulóban megszakadt a kínaiak győzelmi sorozata, de továbbra is ők vezetik a mezőnyt, Kína-Egyesült Államok 2-2. További érdekesebb eredmények: Németország-Olaszország 2-2, Oroszország-Lengyelország 2-2, Ukrajna-Hollandia 3½-½, India-Bulgária 2½-1½, Franciaország-Kazahsztán 3½-½, Grúzia-Spanyolország 4-0. Az élcsoport állása a 7. forduló után: 1. Kína 13 pont 2. Ukrajna 12 pont 3. Oroszország 4. Egyesült Államok 5. Magyarország 6. Szerbia 7. Lengyelország 8. India 11-11 pont. A 8. fordulóban Kína-Ukrajna, Egyesült Államok-Oroszország, Lengyelország-Magyarország, India-Szerbia a párosítás. Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya Polgár Juditot ismét csatasorba állította az olaszok ellen és Balogh Csabát ültette a kispadra. Az olaszok ellen mindenképpen nyerniük kellett a fiúknak, hogy az érmes reményeket életben tudják tartani. Szerencsére ez sikerült is, méghozzá 3-1 arányban. Lékó Péter világossal a középjátékban gyalogot nyert Fabio Caruana ellen, de ehhez egy ellenkező színű futós bástyavégjátékba kellett belemennie. Egy ügyes cserekombinációval sikerült a futókat lecserélnie, majd az utána kialakult bástyavégjétékot megnyernie. Polgár Juditnek nem megy a játék. Godena Michele ellen a 31. lépésben egy közel egyenlő állásban az ő szintjén érthetetlen hibát vétett és utána mivel állása szétesett már nem volt mentsége. Almási Zoltán világossal magabiztosan őrölte fel Brunello Sabino ellenállását és egy csinos kiskombinációval tett pontot az i-re. Berkes Ferenc sötéttel úgy tűnik veszélyesebb, mint világossal. Denis Rombaldoni hiába került ki egy kicsit jobban a megnyitásból ellene, simán vesztett - nagy volt a tudáskülönbség kettőjük között. Csapatunk ezzel javított a helyezésén és előrelépett a 15. helyre.
Nők Horváth
József a, női csapatunk kapitánya ebben a
fordulóban Schneider
Veronikát pihentette, és a legjobb
összeállításban
küldte csatába a
lányokat a közel egyenlő
játékerőt jelentő,
de nagy formában levő lengyel válogatott ellen.
Sajnos a
rangadót a lengyel hölgyek nyerték,
méghozzá 3-1 arányban.
Az első táblán Hoang Thanh Trang sötéttel egy igen érdekes partiban lépésismétléssel remizett kedvenc holland védelmében Socko Monika ellen. Az eddig remekül játszó Vajda Szidóniára ma rá sem lehetett ismerni, világossal már a megnyitásból vesztett állással került ki és nem is volt utána sem mentsége. A másik fekete táblát Mádl Ildikó remekül tartotta Zawadzka Jolanta ellen, a középjátékban talán még halvány előnye is volt. Rudolf Anna is rendkívül bizonytalanul játszott a megnyitásban és ő is vesztett állással került ki belőle, az ő partija csak 25 lépésig tartott. A magyar csapat ma könnyű préda volt az olaszok számára. A kapitánynak lesz mit pótolnia a sakkolimpia után - a megnyitáselmélettel hadilábon állnak néhányan a csapatban! Női csapatunk visszaesett a 11. helyre. Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál a 8. forduló
érdekesebb
eredményei: Örményország-Franciaország
3½-½,
Izrael-Németország 2½-1½,
Oroszország-Egyesült Államok 2½-1½,
Kína-Vietnám 2-2, Ukrajna-Új
Zéland 4-0,
Azerbajdzsán-Horvátország 2½-1½,
Bulgária-Fehéroroszország 2-2,
Anglia-Grúzia 2½-1½. Az
élcsoport állása a 8.
forduló után:
1. Örményország 15
pont 2.
Izrael 14 pont 3. Oroszország 4. Ukrajna 13-13 pont
5.
Azerbajdzsán 6. Németország 7.
Kína 8.
Vietnám 9.
Franciaország 10. Szlovákia 11. Anglia 12.
Lengyelország 13. Szerbia 12-12 pont, 14. Hollandia 15.
Magyarország ... 25. Kazahsztán 11-11
pont.
A nőknél a 8. fordulóban kínaiak és az ukránok döntetlenül végeztek, a gyengélkedő oroszok meglepetésre kikaptak az amerikaiaktól. Érdekesebb eredmények: Kína-Ukrajna 2-2, Egyesült Államok-Oroszország 3-1, India-Szerbia 2½-1½, Grúzia-Moldova 4-0, Franciaország-Üzbegisztán 2-2, Románia-Hollandia 3-1, Örményország-Azerbajdzsán 4-0. Az élcsoport állása a 8. forduló után: 1. Kína 14 pont 2. Egyesült Államok 3. Ukrajna 4. Lengyelország 5. Szerbia 13-13 pont 6. Grúzia 7. Örményország 8. Szlovénia 9. Románia 12-12 pont 10. Oroszország 11. Magyarország ... 18. Litvánia 11-11 pont. 9. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya Kuba ellen ebben a fordulóban a rossz formát mutató Polgár Juditot ismét kihagyta - nagy veszteség ez a csapatnak. A kubaiakkal rendszeresen találkoznak a mieink a sakkolimpiákon, Kuba világbajnokot is adott a sakkozásnak, José Raoul Capablanca, a sakkozás harmadik világbajnoka 1921-1927-ig ülhetett a sakkvilág képzeletbeli trónusán. Kuba nagy sakknemzetnek számít, Fidel Castro is tud sakkozni. A mostani találkozón a mieink voltak az esélyesebbek, de nem bírtak a kubai csapattal és 2-2-es döntetlen eredmény született. Lékó Péter sötéttel nem sokat kockáztatott, az orosz védelemben játszmája örökös sakkal döntetlenül végződött Dominguez Perez Leiner ellen. Almási Zoltán világossal a spanyol megnyitás berlini változatában szintén lépésismétléses döntetlent játszott Bruzon Batista Lazaro ellen. Ugyancsak a spanyol megnyitás berlini változata volt a téma Quezada Perez Yuniesky és Balogh Csaba partijában. A kubai jól játszotta a megnyitást és a középjátékot is, a kialakult bástyavégjátékban itt is lépésismétléssel lett vége a partinak. Berkes Ferenc biztonsági játékra törekedett, egy ismert remivariba ment bele Hernandez Carmanetes Holden ellen. A lelkileg megtört csapatunk ezzel a döntetlennel visszacsúszott a 17. helyre és már egészen biztos, hogy nem szerez érmet, hiszen már csak 2 forduló van hátra. A következő ellenfelük Svájc csapata lesz.
Nők Horváth
József a, női csapatunk kapitánya ebben a
fordulóban ismét Schneider
Veronikát pihentette, és a legjobb
összeállítású
csapatot szerepeltette.
A mérkőzés esélyesei a mieink voltak,
és ezt a mérkőzést
minimális
arányban meg is nyerték.
Az első táblán Hoang Thanh Trang világossal leiskolázta Le Thanh Tu-t. Vajda Szidóniának nem volt szerencséje a második táblán Pham Le Thao Nguyen ellen. A megnyitásból nem jött ki rosszul, sőt a középjátékban egy gyalogot is nyert, de nem volt elég türelmes és az időzavarban vesztésre rontotta nyerőesélyes állását. Mádl Ildikó a végjátékban kerekedett felül Hoang Thi Bao Tramon, időnként aggódtunk is Ildikóért. Rudolf Anna a középjátékban gyalogot vesztett és utána sokat kellett harcolnia, amíg sikerült elérnie a remit. A játék képe alapján örülhetünk a minimális győzelemnek, 2-2 esetén sem szólhattunk volna semmit. Női csapatunk ezzel előrelépett a 9. helyre, következő ellenfelük Oroszország csapata lesz. Ha ezt a mérkőzést netalán megnyernék, az utolsó fordulóban akár éremért is játszhatnának. Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál a 9. fordulóban az
izraeliek
legyőzték az élen álló
örményeket és ezzel
átvették a
vezetést, a másik nagy rangadón pedig
az
ukránok legyőzték az oroszokat.
Érdekesebb
eredmények: Izrael-Örményország
2½-1½,
Ukrajna-Oroszország 2½-1½, Lengyelország-Németország
2-2, Szerbia-Azerbajdzsán 2½-1½,
Kína-Franciaország
3-1, Anglia-Vietnám 3-1, Hollandia-Kazahsztán
3-1,
Bulgária-Svédország 2½-1½. Az
élcsoport állása a 9.
forduló után:
1. Izrael 16
pont 2. Örményország 3.
Ukrajna 15-15
pont 4. Kína 5. Anglia 6. Szerbia 14-14 pont, 7.
Oroszország 8. Németország 9.
Bulgária 10.
Hollandia 11. Szlovákia 12. Egyesült
Államok 13.
Lengyelország 14. Spanyolország 15.
Szlovénia
13-13 pont 16. Grúzia 17. Magyarország ... 28.
Dánia 12-12
pont.
A nőknél a 9. fordulóban a szerbek nem várt győzelmet arattak a kínaiak felett, a lengyelek vérszemet kaptak és legyőzték az amerikaiakat is. Érdekesebb eredmények: Szerbia-Kína 2½-1½, Lengyelország-Egyesült Államok 3-1, Ukrajna-Románia 3-1, Grúzia-Szlovénia 4-0, Örményország-Argentína 3½-½, Oroszország-Litvánia 3-1, India-Franciaország 2-2. Az élcsoport állása a 9. forduló után: 1. Ukrajna 2. Lengyelország 3. Szerbia 15-15 pont 4. Kína 5. Grúzia 6. Örményország 14-14 pont 7. Egyesült Államok 8. Oroszország 9. Magyarország 10. Üzbegisztán 13-13 pont. 11. Franciaország .... 18. Azerbajdzsán 12-12 pont. 10. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya Svájc csapata ellen is Polgár Juditot pihentette. A mostani találkozón mondhatjuk, hogy papírforma győzelem született, a mieink 3-1 arányban nyertek. Lékó Péter világossal a nagy öreggel, a 77 éves Viktor Korcsnojjal játszott, aki a mai napig is aktívan versenyez. A középjátékban nagymesterünk gyalogot nyert és a nehéz nehéztisztvégjátékban ez elegendőnek bizonyult a győzelemhez. A második táblán Almási Zoltán a megnyitásban könnyen kiegyenlített, Viktor Pelletier rossz tervet választott, gyalogot vesztett, majd szép lassan elvesztette a partit is. Balogh Csaba jól került ki a megnyitásból Florian Jenni ellen, futópárjával ígéretesen állt, aztán a középjátékban gyalogot vesztett és utána 120 lépésig kellett harcolnia az ellenkező színű futókkal a döntetlenért. Berkes Ferenc sötéttel kicsit jobb állását az időzavarban kiengedte és a végén még neki kellett küzdeni a döntetlenért Joseph G. Gallagher ellen. A magyar csapat győzelmével feltornászta magát a 11. helyre és ha az utolsó fordulóban győz Fehéroroszország ellen, kis szerencsével az első 6-ban végezhet. De egy nehéz meccs még hátravan! Kellene egy jó hajrá a végére!
Nők Horváth
József, a női csapatunk kapitánya ebben a
fordulóban a vietnámiak ellen győztes csapatot
játszatta, Schneider
Veronika nem kapott játéklehetőséget.
A
papírforma természetesen a
világbajnoknővel
kiálló oroszok mellett szólt. A mieink
egy darabig
jól tartották magukat, a nagyobb
játéktudás az időzavarban
jött ki az oroszok
javára. A mérkőzést
esélyeshez
méltóan az oroszok nyerték, 3-1
arányban. A
bravúr elmaradt.
Az első táblán Hoang Thanh Trang sötéttel majdnem meglepte a világbajnoknőt, Alexandra Kosztenjukot, de végül egy látványos örökös sakkos változatban biztosította magának a döntetlent. Vajda Szidónia közel egyenlő állását az időzavarban rontotta el Tatjana Kosintseva ellen és vesztett. Mádl Ildikó a másik Kosintseva nővérrel, Nadezhdaval játszott. Ildikó is az időzavarban rontott, ő is vesztett. Rudolf Anna ezúttal nem hibázott és jó játékkal remizett Ekaterina Korbut ellen. A játék képe alapján az oroszok megérdemelten nyertek, a mieinknek nem volt esélye. Női csapatunk ezzel a 13. helyen várja a befejezést, utolsó fordulóbeli ellenfelük Üzbegisztán csapata lesz. Ha lányaink nyernek, kis szerencsével az első 10-ben végezhetnek. Táblánkénti eredmények:
A riválisok eredményei A
férfiaknál a 10. fordulóban az
ukránok
legyőzték az izraelieket, nyertek az
örmények, az
oroszok, a kínaiak és az amerikaiak is.
Érdekesebb
eredmények: Ukrajna-Izrael 2½-1½,
Egyesült
Államok-Németország 2½-1½, Örményország-Szerbia
3-1, Kína-Anglia 2½-1½,
Oroszország-Szlovénia 3½-½,
Spanyolország-Bulgária 3-1,
Franciaország-Szlovákia 3-1,
Azerbajdzsán-Egyiptom
4-0. Az
élcsoport állása a 10.
forduló után:
1. Örményország 2. Ukrajna 17-17 pont 3. Izrael 4.
Kína 16-16
pont 5. Oroszország
6.
Hollandia 7. Spanyolország 8. Egyesült
Államok 15-15
pont 9. Azerbajdzsán 10. Vietnám 11.
Magyarország
... 17.
Szerbia 14-14
pont. Az utolsó forduló
párosítása:
Kína-Örményország,
Egyesült
Államok-Ukrajna, Izrael-Hollandia,
Oroszország-Spanyolország. Ha az
örmények
győznek minden bizonnyal ők lesznek az olimpiai bajnokok.
A nőknél a 10. fordulóban a lengyelek, a grúzok, az amerikaiak és az oroszok nyertek. Érdekesebb eredmények: Szerbia-Ukrajna 2-2, Lengyelország-Örményország 2½-1½, Grúzia-Kína 2½-1½, Egyesült Államok-Üzbegisztán 3½-½, 3-1, Franciaország-Azerbajdzsán 3-1, ½-½, India-Szlovénia 3-1. Az élcsoport állása a 10. forduló után: 1. Lengyelország 17 pont 2. Ukrajna 3. Grúzia 4. Szerbia 16-16 pont 5. Egyesült Államok 6. Oroszország 15-15 pont 7. Kína 8. Örményország 9. Franciaország 10. India 11. Románia 12. Hollandia 14-14 pont 13. Magyarország ... 21. Üzbegisztán 13-13 pont. Az utolsó forduló párosítása: Lengyelország-Ukrajna, Grúzia-Szerbia, Egyesült Államok-Franciaország, Hollandia-Oroszország, Kína-Románia. A nőknél egyetlen meccsen eldőlhet az olimpiai bajnoki cím sorsa, ha a lengyel-ukrán mérkőzésen a lengyelek győznek, ők az olimpiai bajnokok! 11. forduló Férfiak Pintér József, férfi csapatunk kapitánya a fehéroroszok ellen Polgár Juditot ismét beállította a csapatba, most Balogh Csabát hagyta ki. A találkozó esélyese a magyar csapat volt, és ha minimális arányban is, de sikerült nyernie. Lékó Péter világossal gyalog előnyre tett szert Sergei Zhigalko ellen, és a kialakult bástya-huszár-3 gyalog a bástya-huszár 2 gyalog elleni végjátékot a 130. lépésben lenyúzta fehérorosz ellenfeléről. Polgár Judit sötéttel taktikailag játszotta túl Alekszej Alekszandrovot és a 34. lépésben megnyerte a partit. Almási Zoltán világos partiját már-már nyerésnek könyveltem el, de Alexei Fedorov az időzavarban becsapta és a 38. lépésben feladásra kényszerítette nagymesterünket. Berkes Ferenc sötéttel kiegyenlített Andrey Zhigalko ellen és a 30. lépésben döntetlen eredménnyel ért véget a partijuk. A magyar csapat 7 csapatgyőzelemmel, 2 döntetlennel, 2 vereséggel, összesen 27½ játszma és 16 meccsponttal, a számomra még elfogadható 8. helyen végzett.
Nők Horváth
József, a női csapatunk kapitánya úgy
döntött, hogy Schneider
Veronika nem kap játéklehetőséget az
utolsó fordulóban sem. A
papírforma szerint a mérkőzés
esélyese a magyar női válogatott volt, de nem
sikerült győznie lányainknak és
így nem tudtak javítani a
helyezésükön.
Az első táblán Hoang Thanh Trang világossal pozíciósan túljátszotta Nafisa Muminovát, aki taktikai mederbe terelte ezután a partit. Tisztáldozata számára jól sült el és a végén a teljes pontnak örülhetett. Vajda Szidónia sötéttel jól jött ki a zárt szickóból, de a d5-ös robbantása korainak bizonyult, O Sabirova egy nagyon szép kiskombinációval nyert. Az üzbég csapat harmadik taktikusa, Irina Gevorgyan, Mádl Ildikó személyében emberére akadt. Ildikó először a gyalogáldozatát, majd a tisztáldozatát is elfogadta, majd könnyedén megnyerte a partit. Rudolf Anna sötéttel a középjátékban egy nagyon szép kiskombinációval gyalog előnyt szerzett, amelyet aztán érvényesíteni is tudott. Női csapatunk 6 győzelemmel, 2 döntetlennel és 3 vereséggel, 26½ játszma és 14 meccsponttal, a számomra még elfogadható 14. helyen végzett. Táblánkénti eredmények:
A többiek eredményei A férfiaknál az utolsó fordulóban az örmények győzni tudtak Kína ellen, a mérkőzés hőse Tigran L Petroszjan volt, aki nem azonos a sakkozás 9. világbajnokával. Az ő győzelme mellett 3 döntetlent játszott még az örmény együttes, és így megnyerték az utolsó meccsüket és ezzel megvédték az olimpiai bajnoki címüket. A két évvel ezelőtti csapatból csak az idén elhunyt Asrian Karen nagymester hiányzott. Gratulálunk! A csapat tagjai: Levon Aronyjan, Vladimir Akopjan, Gabriel Sargissjan, Tigran L Petroszjan és Artashes Minasian. A második helyre a hollandokat verő izraeliek futottak be, harmadik az ukránok legyőzésével az Egyesült Államok csapata lett. Érdekesebb eredmények: Örményország-Kína 2½-1½, Egyesült Államok-Ukrajna 3½-½, Izrael-Hollandia 2½-1½, Oroszország-Spanyolország 2-2, Azerbajdzsán-Franciaország 2½-1½, Vietnám-Szerbia 2½-1½, Grúzia-Románia 2½-1½, Horvátország-Anglia 2-2. Végeredmény (férfiak): Olimpiai bajnok: Örményország 19 pont 2. Izrael 18 pont, 3. Egyesült Államok 4. Ukrajna 17-17 pont, 5. Oroszország 6. Azerbajdzsán 7. Kína 8. Magyarország 9. Vietnám 10. Spanyolország 11. Grúzia 16-16 pont (154 csapat) A nőknél az utosó fordulóban a lengyelek 2½-1½-re kikaptak az ukránoktól, a grúzok 3-1-re verték a szerbeket, az amerikaiak győzni tudtak a franciák, az oroszok a hollandok ellen. Az olimpiai bajnoki címet végül a grúzok szerezték meg, a két évvel ezelőtti bajnok, Ukrajna előtt. Gratulálunk! A grúz csapat tagjai: Maja Csiburdanidze, Nana Dzagnidze, Lela Javakhishvili, Maia Lomineishvili és Sopiko Khukashvili. Második a bajnokkal azonos pontszámmal Ukrajna, harmadik az Egyesült Államok csapat lett. Érdekesebb eredmények: Ukrajna-Lengyelország 2½-1½, Grúzia-Szerbia 3-1, Egyesült Államok-Franciaország 2½-1½, Oroszország-Hollandia 2½-1½, Kína-Románia 2-2, Örményország-India 2½-1½. Végeredmény (nők): Olimpiai bajnok: Grúzia 18 pont 2. Ukrajna 18 pont 3. Egyesült Államok 4. Oroszország 5. Lengyelország 17-17 pont 6. Örményország 7. Szerbia 16-16 pont 8. Kína 9. Izrael 10. Fehéroroszország 11. Románia 12. Olaszország 15-15 pont 13. Franciaország 14. Magyarország 15. India 16. Szlovákia 17. Mongólia 18. Hollandia 19. Bulgária 20. Horvátország 21. Németország 22. Üzbegisztán 23. Spanyolország 14-14 pont (114 csapat) ÉRTÉKELÉS
Előre szeretném bocsátani, hogy itt most egy szubjektív értékelést olvashat, azt, ahogyan én láttam az otthoni karosszékemből a drezdai sakkolimpiát. A magyar csapatok és a kapitányok úgy érzem, hogy mindent megtettek a sikerért, de teljesítményük most csak egy 8. és egy 14. helyhez volt elegendő, amelyet én mindkét csapatunk esetében elfogadhatónak tartok. A férfiaknál szerettünk volna érmet nyerni, de a világ sakkozása azonban olyan mértékben fejlődött az utóbbi néhány évben, hogy erre még csak esélyünk sem volt. Ha nem tudunk felmutatni rövid időn belül legalább még két világsztárt - akkor azt kell, hogy mondjam, hogy ez így is fog maradni! Férfiak
Pintér József, a
férfi csapat
kapitánya már az első fordulóban
Irán ellen kénytelen volt szembesülni
azzal, hogy még a gyengébbnek hitt csapatok ellen
is a maximumot kell nyújtani, mert még
Iránnak sem adhatunk egy Lékó
fórt. A fotelből nézve az ukránok
elleni vereség után, lehet, hogy
Polgár Juditot kellett volna pihentetnie és nem
Almási Zoltánt - nyilván meg van a
magyarázata is annak, hogy miért így
döntött.
A férfi csapatunk az irániak elleni kellemetlen döntetlen után az 5. fordulóban kerültek össze az első igazán nagy csapattal, az ukránokkal. A mérkőzést elveszítették, mert Ivancsuk könnyedén megnyert egy bástya-futó a bástya elleni végjátékot Lékó Péter ellen. A kolumbiaiak legyőzése után Pintér Józsefnek pihentetnie kellett a második vereségét elszenvedett Polgár Juditot az amerikaiak ellen, a második nagy rangadónkon. Ezt a mérkőzést is elveszítettük. A finisben Kuba ellen még becsúszott egy 2-2. Ahhoz, hogy a csapatunk érmes legyen 2 meccspont hiányzott, azaz a két elvesztett rangadóból legalább az egyiket meg kellett volna nyerni és utána persze a sokkal erősebb ellenfelek ellen is ugyanazt az eredményt hozni, mint most. Magyarország csapata az élbolyból nem játszott az örményekkel, az izraelikkel, az oroszokkal, az azeriekkel sőt a kínaikkal sem. Egyénileg Lékó Péter 10-ből 7½ ponttal kiemelkedő teljesítményt nyújtott, egy 2834-es Élő-ponttal rendelkező versenyzőnek lett volna ennyi az elvárható eredménye Lékó ellenfeleivel szemben. Az első táblán Lékó teljesítménye volt a legjobb a sakkolimpián! Polgár Judit a második táblán 8-ból 3½ pontot ért el, ez egy 2544-es Élő-pontszámú versenyző teljesítményének felel meg. Polgár Judit ennél sokkal többet tud! A harmadik táblán Almási Zoltán 10-ből 7 pontot szerzett, szintén kiemelkedő teljesítményt (2734) nyújtva. Tábláján ez az ötödik legjobb eredmény volt az olimpián! Balogh Csaba 7-szer kapott játéklehetőséget és 3 pontot szerzett (teljesítménye 2494). Balogh Csaba is többet tud ennél! Berkes Ferenc 9-ből 6½ ponttal 2696-os teljesítményt ért el, amely szintén kiemelkedő, kategóriájában a harmadik legjobb eredmény volt az olimpián. A csapatból csak ő maradt veretlen! Nők
Horváth József kapitánynak nem volt könnyű dolga az olimpián. A két újonc közül mikor melyiket játszassa - ez volt a fő kérdés. Sajnos hamar kiderült, hogy Schneider Veronika nincs jó formában, így az idei bajnoknő, Rudolf Anna mellett döntött a legtöbb alkalommal. Emiatt gyakorlatilag 4 játékos játszotta végig az olimpiát. A csapat jól kezdett, 3 nagy arányú győzelem után az élen álltak. Az első rangadón a grúzok ellen 2-2, a másodikon Kína ellen viszont már vereség, bár a látottak alapján egy 2-2 igazságosabb lett volna. Aztán a harmadik rangadón Lengyelország ellen síma 3-1-es vereség. És a finisben a negyedik rangadón még egy vereség, az oroszoktól is kikaptak. Az utolsó fordulóban az üzbégeket illett volna megverni és akkor egy 8-9. hely körüli eredményt érhetett volna el a csapat, de a lányok elfáradtak... Hoang Thanh Trang 11-ből 7 pontot szerzett, mindvégig jól játszott, az utolsó partiért nagy kár volt! Teljesítménye 2474, nagyjából megegyezik az Élő-pontjával. Vajda Szidónia 10-ből 5½ pontot szerzett, úgy, hogy az utolsó 4 partiját elvesztette. Sokáig a csapat egyik húzóembere volt, de elfáradt a végére. Teljesítménye 2346, kevesebb, mint az Élő-pontszáma. Mádl Ildikó 11-ből 8 ponttal a csapat legjobb pontszerzőjeként 2464-es teljesítményt ért el, tábláján ez a harmadik legjobb eredmény volt az olimpián! Rudolf Anna újoncként 9-ből 5 ponttal zárt, 2306-os teljesítménye nagyjából az Élő-pontszámának megfelelő. Schneider Veronika 3-szor kapott játéklehetőséget és 1 pontot szerzett (2024). A hozzáállás, a küzdeni akarás dícséretes volt mind a férfi, mind a női csapatunknál. Az új szisztéma, amely szerint csak egy cserejátékos lehet minden csapatban sokkal jobb formaidőzítést igényel a játékosoktól. Mivel 11 forduló 2 pihenőnappal egy profi játékos számára is megerőltető - nagy szükség van a cserékre. Tanulság a kapitányoknak: formaidőzítés és maximum egy újonc! Mert vélhetőleg az új szisztéma marad... |
A magyar csapatok eredménye és helyezése fordulóról fordulóra: Férfiak:
Nők:
A magyar játésokok egyéni eredményei:
Irán-Magyarország Magyarország-Kazahsztán Lékó és Polgár Lettország-Magyaroszág Polgár és Lékó Csehország-Magyarország Magyarország-Venezuela Lékó Péter és Polgár Judit Magyarország-Románia Két exvilágbajnoknő Polgár Zsuzsa és Maja Csiburdanidze Vajda Szidónia és Hoang Thanh Trang Rudolf Anna és Mádl Ildikó Magyarország-Grúzia Gondban az ukránok ellen India-Magyarország Lékó Péter Rudolf Anna és Mádl Ildikó Lékó Péter és Almási Zoltán Magyarország-USA Kína-USA |