Hármas követelményű sakkfeladvány!
A sakkfeladványoknál azt szoktuk meg, hogy van egy állás, és tartozik hozzá egy követelmény. Ez mondja meg, hogy tulajdonképpen mi a feladat az adott állásban. A követelményük alapján a sakkfeladványokat több csoportra oszthatjuk, a leggyakoribbak: a mattfeladványok, a szabadmatt (segítőmatt) feladványok, az önmatt feladványok és a tanulmányok.
Azok kedvéért, akik nem járatosak a sakkfeladványok világában röviden elmondanám, hogy a mattfeladványoknál világos megadott lépésszámban megmattolja sötétet, bárhogyan is védekezik. A szabadmattoknál mindig sötét indul és segíti világost, hogy a megadott lépésszámban mattot tudjon adni neki. Az önmatt feladványoknál világos indul, és kényszeríti sötétet arra, hogy mattot adjon neki a megadott lépésszámban. A tanulmányoknál világosnak vagy meg kell nyernie egy adott állást, vagy döntetlenre kell mentenie, a követelménytől függően.
A 2018-ban publikált sakkfeladványsorozatomban (Honfi György: Királyság) mutatattam be először kettős követelményű feladványokat. Egy álláshoz két követelmény is tartozott: szabadmatt 2 lépésben és matt 4 lépésben. Egy ilyen feladványomat a sakk-magazin.hu weboldalon is megmutattam Önöknek.
Mi teszi lehetővé kettős követelményű feladványok készítését?
A válasz egyszerű: mivel a mattfeladványoknál világos indul, a szabadmatt feladványoknál pedig sötét, ezért ugyanaz a sakkállás lehet mattfeladvány és szabadmatt feladvány is.
Sokáig foglalkoztatott a gondolat, hogy lehet-e a követelmények számát növelni? Két nappal ezelőtt, fűnyírás közben arra jutottam, hogy az önmatt követelmény elvileg beilleszthető harmadik követelményként.
Így hát befejeztem a fűnyírást, leültem, és megalkottam a következő feladványt:
Ilyet még biztosan nem láttak! Egy állás, három követelménnyel!
Remélem tetszik!Mondja el véleményét a feladványról:
ITT2019. augusztus 2.A beérkezett észrevételek alapján át kell minősítenem a sakkfeladványomat: nem számít világszenzációnak, hanem csak egy érdekes, értékes(?) próbálkozásnak. 1966-ban ugyanis már született egy olyan feladvány, amelynek 4 követelménye is volt: matt 2 lépésben, önmatt 2 lépésben, segítőmatt 2 lépésben és segítőpatt 2 lépésben. A feladványok megoldásánál a világos gyalog először huszárra, majd futóvá, utána vezérré és legvégül bástyává változik. A feladvány szerzője Myllyniemi Matti Arvo ezért a feladványáért első díjat kapott. A feladványt
ITT tekinthetik meg.